استانداردها و فرآیند تولید کاشی مقاومت به سایش

مقاومت به سایش ویژگی ای است که بیشتر برای کاشیهای کف، پرسلان و گرانیتی بکار میرود و در کاربرد آنها میبایست مد نظر قرار گیرد. بطور کلی مقاومت به سایش به دو دسته:

الف- مقاومت به سایش لعاب

ب- مقاومت به سایش خود بدنه تقسیم میشود

۱- مقاومت به سایش سطحی لعاب، که در خصوص کاشی های کف لعابدار و پرسلان لعابدار مطرح می باشد و عبارت است از: مقاومت لعاب در برابر سایشی که از طرف گلوله های ساینده فولادی به آن تحمیل میشود.

هرچقدر لعاب مقاومتر باشد دیرتر ساییده میشود.

معیار ارزیابی، تعداد دوری میباشد که گلوله های فولادی بر روی سطح کاشی ساییده میشود، بدون آنکه اثر خش بر روی کاشی دیده شود.

شکل و جدول زیر به ترتیب بیانگر دستگاه اندازه گیری و تعداد چرخش گلوله ها در طی آزمون و عدد مقاومت سایش مربوطه میباشند.

به عنوان مثال، اگر پس از چرخش ۶۰۰ دور بر دقیقه گلوله ها، بر روی سطح کاشی آثار خش دیده شود، مقاومت به سایش آن کاشی، گروه ۲ یا به عبارتی ۲PEI=PEI خواهد بود. مخفف نام دیگر این روش است که توسط موسسه ای آمریکایی با نام Porcelain Enamel Institute طراحی شده است.

معمولا  کاشی های پرسلان لعابدار اگر براق باشند در گروه ۲ قرار میگیرند و این امر کاربرد آنها را در معابر کم تردد محدود میکند.

این کاربردها ممکن است شامل: کف سرویس های بهداشتی، کف سالن منازل و یا دیوار باشد.

اما کاشی های پرسلان لعابدار مات، مقاومت به سایش بیشتری (۳ به بالا) دارند و به همین دلیل جهت کاربرد در کف معابر پر تردد مانند: مراکز خرید، مغازه ها، کارگاه ها، ترانزیت فرودگاه و حتی کارگاه های صنعتی کوچک طراحی شده اند.

در خصوص کاشی های پرسلان لعابدار براق که دارای لایه محافظ می باشند، برای کاربردهای با تردد متوسط مانند: کف مراکز خرید، مغازه ها و کارگاه ها نیز پیشنهاد میشود.

۲- مقاومت به سایش عمقی کاشیهای گرانیتی. در خصوص کاشی های پرسالن بدون لعاب و یا گرانیتی که قطعا با خواص ویژه جهت کاربردهای خاص نیز میباشند، مقاومت به سایش اهمیت بیشتری دارد.

در زمان آزمون، این کاشی ها در شرایط سایش بسیار شدیدتری قرار میگیرند.

همانطور که در شکل زیر  مشاهده میشود، چرخش یک دیسک فولادی بر روی سطح کاشی و ریزش همزمان پودر ساینده (آلومینا) بین آنها، شرایط آزمون سایش برای کاشی های گرانیتی را مهیا میکند. در اینحالت، شرایط سایش به قدری شدید است که بر روی سطح کاشی شیاری ایجاد خواهد شد.

حجم شیار ایجاد شده بر روی سطح کاشی، معیاری جهت نشان دادن مقاومت به سایش محصول گرانیتی است.

به عنوان مثال، اگر طول شیار ایجاد شده ۲۵ میلی متر باشد مقاومت به سایش عمقی حدودا ۱۵۰mm3  می باشد. جداولی در استاندارد مربوط وجود دارد که طول شیار را با حجم آن مرتبط میکند که همان عدد مقاومت به سایش است.

بر اساس استاندارد ایزو، مقاومت به سایش عمقی کمتر از  ۱۷۵mm3  قابل قبول خواهد بود. هرچقدر این عدد کوچکتر باشد، مقاومت به سایش قطعه بیشتر خواهد بود.

به عنوان مثال، مقاومت به سایش محصولات موجود کنونی از ۶۵mm3 تا حدود ۱۵۰mm3 تغییر میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 WooCommerce Floating Cart

No products in the cart.

X